Strefa logowania klientów

Login: Hasło:
Menu:
Umów się z doradcą:
 
 
Umów się z doradcą

606 155 011Wypełnij formularz
Szybki kontakt:

Tel. kom. 606 155 011
biuro@pure-finance.pl

Aktualne kursy NBP:
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-09-22
USD 3,8359 +1,04%
EUR 4,5055 +0,57%
CHF 4,1902 +0,82%
GBP 4,9195 +0,89%
Wspierane przez Money.pl
Aktualności

UWAGA !!! Oszuści podszywają się pod PZU

Data dodania: 2017-08-06

W dobie internetu co raz więcej oszustw i wyłudzeń następuje właśnie drogą internetową. Jeden z naszych klientów kilka dni temu otrzymał wiadomość od firmy zastepczypojazd.pl. Z racji, że klient faktycznie korzystał z samochodu zastępczego, to chciał otworzyć załącznik, ale jego podejrzenia wzbudził fakt, że faktura została wysłana do niego, a miała być opłacona przez PZU z OC sprawcy. 

Oczywiście odradziliśmy klientowi otwarcie wiadomości i poprosiliśmy o przesłanie maila do nas, żebyśmy mogli przeanalizować wiadomość. Okazało się, że do maila załączony jest wirus, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia komputera. Przestrzegamy Państwa przed otwieraniem tego typu wiadomości. Poniżej prezentujemy szczegóły ataku. Wiadomość do złudzenia przypominała korespondencję ze znanym Towarzystwem Ubezpieczeń - PZU. 

Klient otrzymał e-mail o następującej treści:


"Temat: Faktura za zlecenie od Państwa firmy dla zastepczypojazd.pl
Dzień Dobry.
W załączniku przesyłamy fakturę za usługi świadczone Państwa firmie przez Zastępczypojazd.pl
Uprzejmie przy tym prosimy o informacje kiedy faktura zostanie opłacona.
Pozdrawiam Serdecznie
Marlena.
______________________________ __
Zastępczypojazd.plSp. z o.o.
Ul. Władysława Łokietka 48
31-334 Kraków
Tel. 510-221-331
NIP: 9452182079 REGON: 360475709

Proszę zwrócić uwagę na podobieństwo loga oszukańczej firmy do emblematu PZU. W załączniku był plik o nazwie "Faktura.pdf"

Zgodnie z wiedzą pozyskaną z portalu https://zaufanatrzeciastrona.pl/ po ściągnięciu lub otwarciu "faktury" wiadomość przekierowuje nas do pliku, który po uruchomieniu może zablokować nam komputer i wysyła następujący komunikat:

"Aby odzyskać pliki skontaktuj się z nami pod adresem: 3NIGMA@0.PL lub 3nigma@firemail.cc. Dwa pliki odszyfrujemy bez opłaty aby nie być gołosłownymi, za pozostałe będziecie Państwo musieli zapłacić 100$. Radzimy decydować się szybko, 92 godziny od zaszyfrowania opłata zostanie podniesiona do 200$."

Taki rodzaj oszustwa komputerowego nazywa się ransomware i polega na szantażowaniu potencjalnych ofiar w celu osiągnięcia korzyści. Faktem jest, że pliki tego typu mogą spowodować trwałe uszkodzenia plików, a nawet komputera.

Przypominamy również, że uszkodzenie komputera nie musi być najbardziej uporczywym skutkiem ataku. W najgorszym wypadku ktoś może pobrać nasze dane osobowe lub inne wrażliwe dane, a nawet wypłacić środki z naszego konta.

Aby uniknąć tego typu ataków, radzimy stosować się do poniższych zaleceń:
-nie otwierać plików i stron z nieznanych źródeł,
-każdą podejrzaną operację, wiadomość konsultować z bliskimi osobami,
-upewniać się, że wpisaliśmy poprawny adres strony internetowej i nie nastąpiła literówka,
-jeśli musimy wpisać wrażliwe dane do przeglądarki, upewnijmy się, że po lewej stronie przy adresie znajduje się zielona kłódka - potwierdzenie odpowiedniego certyfikatu,
-czytać dokładnie treści oświadczeń i komunikatów, szczególnie jeśli wymagają od nas potwierdzenia przyciskiem; jeśli strona budzi nasze wątpliwości, najlepiej zamknąć przeglądarkę i otworzyć ponownie. Jeśli nie widać przycisku, możemy zrobić to naciskając równocześnie klawisze alt+F4 lub ctrl+alt+del, po czym przechodzimy do managera zadań, wybieramy uruchomione aplikacje, szukamy nazwy naszej przeglądarki i zamykamy.

Każdy tego typu atak powinniśmy zgłosić na najbliższej komendzie policji.

Wstecz